قاموس


Related image

تقریبا یکسال پیش مقاله ای تحت عنوان پرونده موسیقی در این وبلاگ منتشر شد که قرار بود به صورت مدون ادامه یابد ولی نمی دانم چرا ادامه پیدا نکرد
اما من به صورت غیر مدون و نامنظم مروری کوتاه می کنم بر این مسأله
موسیقی را به آواهای خاص و هارمونیک تعبیر می کنند و می توان بر اساس آوا آنها را تفکیک نمود 
اما در بررسی موسیقی و معنی موسیقی لهوی و کشف مصداق آن بنده به یک نتیجه رسیدم
که مشاهدات عینی اهالی شنیدن موسیقی و نکات روانشناسی و جامعه شناسی آن را تایید می کند
موسیقی حتی اگر صدای بلبل باشد یا مدح امام هم باشد وقتی به صورت یک عامل در خود فرو رفتن و به صورت اصیل دربیاید وقتی در خودرو تک سر نشین من پخش شود و وقتی با هندزفری در گوش من پخش شود من را از دیگران جدا می کند و می شود مانع فکر کردن آزاد و فعالیت حقیقی و درون جوش ذهن و مانع همنوایی من با جامعه و عامل دسته بندی افراد. در واقع از منظر روانشناسی می شود یک عامل بطالت و از منظر جامعه شناسی می شود یک عامل جدایی، که مطابق معنی لهوی است، لهوی یعنی هرچه انسان را از خدا باز دارد یعنی همان بت، پس موسیقی ای که ما را به فرد گرایی  و توجه به شخص وادارد موسیقی لهوی است.  علاوه بر موسیقی فردی، ممکن است موسیقی جمعی لهوی هم داشته باشیم مانند موسیقی درباری که البته امروزه ممکن است درخانه همه پیدا شود یعنی مایه تفاخر و سرخوشی عده ای خاص یا موسیقی کاباره ای یعنی عامل فساد و بی اخلاقی و بطالت یک عده که مانع رشد آنهاست پس موسیقی در گروه های محدود و یا غیر ارزشی نیز لهوی است. آسیب هایی که متوجه شبکه های اجتمایی هم هست.  از طرف دیگر موسیقی ای که در خدمت جامعه و در خدمت تفکر و اخلاق باشد موسیقی ارزشی است. 
در اینجا فرصت را مغتنم بشمارم و انتقاد کنم از آنها که موسیقی ارزشی را صرفا در محتوی میدانند اما توجه شان به گروه من و گروه تو و خواننده و عکس آن است و خود حضرات ارزشی خوان هم مقصر اند که نمی دانند برای ارزشی خواندن باید از خود بگذرند و سبکشان هم سبک ارزشی و ملی باشد. این کلیپ ها و عکس ها و طرفدار ها نمی تواند ارزش آفرینی کند. البته اجر آنها محفوظ است و اگر نمی خواهند چنین شود در رویه خود تجدید نظر کنند. و مداحان و بیشتر هوی دارانشان نیز در CD های خود تجدید نظر کنند. در تصویر برداری ها و در کارکرد این CD ها و در رفتارشان با مردم.
 من هیتئی که در آن می گفتیم جوااناان بنیی هاشم بیاییید.... را بیشتر می پسندم تا این ها را، نه به خاطر مخالفت با نو آوری و سبک جدید بلکه به خاطر ارزش های اجتمایی و اخلاقی ای که درون این همنوایی بود.
و به نوجوانان عزیزم توصیه می کنم اگر می خواهند ذهنی زیبا داشته باشند و مثل من متوهم نشوند این موسیقی های شخصی و یا غیر اخلاقی را کنار گذاشته و در جمع دوستان و خانواده و در دل طبیعت بروند و سرود آفرینش و مهربانی الهی را بنوازند و گوش کنند و کف بزنند و شادمانی کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی